Wersja polska English version Version française deutsch version | Obserwuj nas na: Strona główna Strona główna Strona główna
Poznaj prawdziwe oblicze Świętego Mikołaja 0
Prawdziwe oblicze Świętego Mikołaja

Poznaj prawdziwe oblicze Świętego Mikołaja

Na przestrzeni wieków wizerunek Świętego Mikołaja został spłycony do postaci starca, rozdającego prezenty. Tymczasem to postać wyjątkowo ciekawa, symbol nieprzemijających wartości, o których na co dzień zapominamy.

Kim był św. Mikołaj?

Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry. Zdobył sławę dzięki dobrym uczynkom, pomocy bliźnim w potrzebie.
Z postacią Świętego wiąże się legenda o trzech córkach.
Bogaty, chciwy sąsiad, ojciec trzech panien, drwił z pobożności Mikołaja. Z czasem mężczyzna popadł w skrajne ubóstwo przez co nikt nie chciał poślubić jego córek. Mikołaj postanowił ocalić siostry i trzykrotnie, pod osłoną nocy wrzucił do domu złote kule na posag dla każdej z nich.
Gdy ojciec dziewcząt dowiedział się, skąd bierze się złoto, nawrócił się i zaczął żyć pobożnie. 

 

Święty Mikołaj wrzuca przez okno złoto na posag dla córek sąsiada. Tempera na desce Fra Angelico  z 1437 roku

 Biskup Miry podbił serca wiernych zarówno troską o ich potrzeby materialne, jak i pasterską gorliwością. Za Jego przyczyną, potrzebujący  otrzymywali cudowną pomoc.
Według kolejnej legendy, gdy w Mirze nastał głód, a do portu przybyły statki z pszenicą, biskup Mikołaj uprosił żeglarzy o podzielenie się z głodującymi kilkoma workami zbóż. Podczas, gdy przyszły Święty gorliwie się modlił, pszenica cudownie się namnażała, dzięki czemu wystarczyło pożywienia dla mieszkańców  Miry.
Bohater naszego dzisiejszego wpisu ocalał rozbitków, jak również posiadał moc poskramiania sztormowych wichrów i wysokich fal.
Przypisywane są mu również liczne wskrzeszenia, najczęściej dzieci i młodzieży. Przyczyniał się też do odnalezienia zaginionych dzieci.
Zmarł 6 grudnia w Mirze, prawdopodobnie między rokiem 346 a 352. Jego szczątki zostały przewiezione 9 maja 1087 r. do miasta Bari we Włoszech.
 

Czyim patronem jest Św. Mikołaj?

Sławetny biskup Miry znany jest jako patron marynarzy, piekarzy, cukierników, młynarzy, kupców, pielgrzymów i panien na wydaniu.
Od średniowiecza uważa się Mikołaja również za patrona dzieci. Wzywany jest też o wstawiennictwo w czasie burz i sztormu na morzu.

 

Święty Mikołaj patronem dzieci

   

Modlitwa do św. Mikołaja

Rozpocznijmy nasze tegoroczne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia modlitwą o wstawiennictwo św. Mikołaja.
Znajdźmy chwilę na spotkanie z Panem Bogiem i nie ustawajmy w modlitwie.

Chwalebny Święty Mikołaju,
Ciebie Bóg obdarzył wielkim przywilejem
wspomagania ludzi.
Tysiącom zwracającym się do ciebie
z różnymi kłopotami udzielałeś pomocy:
umierającym niosłeś pociechę,
trędowatym uwolnienie, chorym zdrowie,
studentom jasną myśl,
żeglującym bezpieczny port,
uwięzionym wolność.
Uciekamy się do ciebie i błagamy o pomoc
w tych sprawach, które pragniemy Ci przedstawić…
Amen.

 

Kierując się życiem Świętego  Mikołaja, postaci wnoszącej w ludzkie serca nadzieję, zwracajmy baczniejszą uwagę na dary duchowe, które od Niego otrzymujemy. Naśladując jego czyny, czyńmy  dobro.

2 3

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl