Wersja polska English version Version française deutsch version | Obserwuj nas na: Strona główna Strona główna Strona główna
Św. Anna - Czy znasz babcię Jezusa? 0
test

     O babci Jezusa

Choć o biografii Świętej wiemy niewiele, to jej kult jest w popularny od wczesnych wieków chrześcijaństwa. Wyszła za mąż za Galilejczyka Joachima. Para przez wiele lat bezskutecznie oczekiwała potomstwa. Kryzys spowodowany tym faktem doprowadził ich do chwilowego rozstania, przepełnionego modlitwą i wiarą w siłę Boga i miłości. Każdemu z małżonków ukazał się Anioł zwiastujący rychłe narodziny dziecka. Wkrótce Boża obietnica wypełniła się, a na świat przyszła dziewczynka - Maryja - przyszła matka Zbawiciela.

 

 

 foto: Święte Miasto

foto: Święte Miasto

 

foto: Święte Miasto

 

Patronka i łączniczka pokoleń

Wzniosłą rolę św. Anny i ogromny szacunek wobec roli jaką spełniła w dziele Zbawienia wyrażają ciepłe słowa św. Jana Pawła II: „W postaci świętej Anny Samotrzeciej uwydatnione jest przede wszystkim macierzyństwo: Matka - i matka Matki. Syn Boży stał się człowiekiem dlatego, że Maryja stała się Jego Matką. Ona sama zaś nauczyła się być matką od swojej matki.”

Przez swoje troski, problemy i niepowodzenia św. Anna staje się łączniczką pokoleń, która sprawia że Święta Rodzina staje nam się bliższa, ludzka - nieoderwana od rzeczywistości.
Od wieków wierni widzą w Niej opiekunkę rodzin, mężatek, matek, kobiet rodzących i starających się o potomstwo. To orędowniczka w kobiecych troskach, do której od dawien dawna uciekają się kobiety na całym świecie. Anna wraz z Joachimem są również patronami naszych Babć i Dziadków.Święta Anna - wizerunek w sztuce

W ikonografii ukazywana jest najczęściej jako św. Anna Samotrzecia - z Najświętszą Maryją Panną jako dziewczynką oraz małym Jezusem. Przedstawienie Jej w towarzystwie tych postaci podkreśla niezwykłą więź, jaka łączyła Ją z córką i wnukiem.

Wiele świątyń na całym świecie nosi imię babci Jezusa, jednak miejscem szczególnym, poświęconym  tej wyjątkowej postaci jest Sanktuarium na Górze św. Anny, w którym znajduje się słynąca łaskami, wyrzeźbiona z lipowego drewna figurka św. Anny Samotrzeciej.

Wielowiekowy kult Świętej świadczy o niegasnącej wierze, że za jej wstawiennictwem wyprosimy wiele łask. I to właśnie za pośrednictwem św. Anny podziękujmy Bogu za ogromny dar, jakim są nasze Babcie oraz nasi Dziadkowiefoto: www.swanna.pl

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl